Artikkelit
Löytynyt: uusi työpaikka
Reetta Räty
Kansainvälisen liiketoiminnan asiantuntija F.E.C.* Uusimaa
Rekrytoivan koulutuksemme ensisijaisena tavoitteena on, että työllistyt kansainvälisen asiantuntijan työtehtäviin. Kansainvälisen liiketoiminnan osaajia ja asiantuntijoita tarvitaan yhä enemmän, joten kouluttautumalla tämän aihealueen erityisosaajaksi, rakennat tulevaa uraasi kohti kansainvälisiä tehtäviä.
Apua sekä työnhakijalle että yrityksille
Tavoitteenamme on siis auttaa sinua löytämään osaamistasi ja tavoitteitasi tukeva työrooli ja samalla helpottaa yrityksiä heidän rekrytoinnissaan. Yritykset hakevat innostuneita ja oman ammattitaidon ja yrityksen toiminnan kehittämisestä kiinnostuneita uusia tekijöitä ja osaajia.
Kuuden kuukauden Kansainvälisen liiketoiminnan asiantuntija F.E.C. -koulutuksessa työskentelet yhteistyöorganisaatiossa osaamisesi ja kokemuksesi mukaisessa tehtävässä, johon yritys etsii sopivaa uutta henkilöä. Työskentelyn ohessa kehität ammatillista osaamistasi Aalto PROn korkeatasoisessa koulutuksessa, jonka keskiössä on kansainvälisen liiketoiminnan perusteet, suunnittelu ja kehittäminen.
Koulutusohjelmamme avulla pääset soveltamaan tuoreinta tietotaitoa yhteistyöyrityksessäsi. Opintoihin sisältyy mm.
Avaa ovi kansainväliselle työurallesi ja hae mukaan!
Rekrytoivan työvoimakoulutuksen ideana on, että syvennät osaamistasi koulutuksen teemoissa koulutuspäivien aikana ja hyödynnät oppimaasi käytännössä yhteistyöorganisaatiossasi. Työskentely osaamistasi vastaavissa tehtävissä yhdistettynä täydennyskoulutukseen hyödyttää sinua nopeuttamalla työllistymistäsi.
Koulutukseen osallistumisen edellytyksenä on, että sinulla on yhteistyöorganisaatio sovittu koulutuksen alkaessa. Tavoitteemme on löytää sinulle työnantaja, jossa pääset näyttämän ammattitaitosi, ja jonka kanssa yhteistyösi voisi jatkua työsopimussuhteessa koulutuksen jälkeen. Kannustamme myös aktiivisuuteen yhteistyöpaikan etsimisen suhteen. Voit hakea paikkaa itse sinua kiinnostavista organisaatioista. Asiantuntijamme tukevat sinua tässä monin tavoin.
*) F.E.C. = Further Educated with Companies. F.E.C.-ohjelma on noin puolivuotinen yhteistyöjakso potentiaalisen tulevan työnantajan kanssa, jonka tavoitteena on työsopimus. Koulutussopimukseen perustuva ohjelma sisältää perehtymistä ja käytännön työskentelyä sekä Aalto PRO:n järjestämän koulutuksen. Osallistujalle ohjelma on maksuton.
Olemme toteuttaneet laadukkaita työvoimakoulutuksia jo yli 25 vuoden ajan. Tuhannet yritykset ja koulutettavat ovat olleet tyytyväisiä Aalto PRO:n ohjelmiin: yli 70 % osallistujista solmii työsopimuksen.
Aloitus
Hinta:
Ota yhteyttä
Uusi työntekijä rekrytoivasta F.E.C. -koulutusohjelmasta
Tämän F.E.C.-koulutusohjelman kautta voit hakea työntekijää tehtäviin, joissa on jokin kansainvälinen ulottuvuus. Tehtävät, joihin tarvitsette uutta osaajaa voivat olla laajasti myyntiin, hankintoihin, toimitusketjuihin tai esimerkiksi asiakkuuksien hoitoon liittyviä. Kansainvälisen liiketoiminnan asiantuntija -koulutusohjelma on oiva mahdollisuus löytää tekijä monipuolisiin globaalin liiketoiminnan tehtäviin.
Puolen vuoden F.E.C -koulutuksen aikana osallistuja toimii kumppaniorganisaatiossaan sovituissa työtehtävissä, joissa yhteisenä tavoitteena on työssä menestyminen ja myönteinen rekrytointipäätös koulutusohjelman jälkeen – tai jo sen aikana. Työskentelyn rinnalla osallistuja syventää osaamistaan Aalto PRO -koulutusjaksoilla kunkin koulutuksen teeman mukaisesti.
Rekrytoivassa koulutuksessa täydennät ammatillista osaamistasi, työelämä- ja työnhakutaitojasi ja opit tunnistamaan paremmin omat vahvuuteesi. Osallistumalla koulutukseen sinun ei tarvitse toimia enää yksin; saat tukea työnhakuun Aalto PRO:n ammattilaisilta sekä opiskelijakollegoista muodostuvalta yhteisöltä. Työnhaussa on myös eduksi, että työskentelet jossakin organisaatiossa kouluttautumisen ohessa.
Koulutusohjelma on suunnattu Uudenmaan alueen työttömille ja työttömyysuhan alaisille korkeakoulu- tai amk-tutkinnon suorittaneille tai jo työkokemuksen asiantuntijatehtävistä hankkineille henkilöille, joilla on hyvä suomen kielen taito. Hakijan opinnot voivat liittyä esim. kansainväliseen kauppaan, logistiikkaan, liiketoimintaan tai -talouteen ja työkokemus voi olla hankittu esim. viennin tai tuonnin, myynnin, markkinoinnin, logistiikan, viestinnän tai projektijohtamisen tehtävistä.
Olet kohderyhmää, mikäli
Ohjelmassa yhdistyvät korkealaatuinen koulutus ja mahdollisuus osoittaa osaamisesi yhteistyöyrityksessä.
Olemme rakentaneet kaikille yhteisen koulutusosuuden, joka varmistaa perusosaamisen kansainvälisen liiketoiminnan tehtävissä. Yhteisiä opintoja täydennetään vapaasti valittavista opinnoista. Näin kullekin opiskelijalle muodostuu oma koulutuspolku, jossa huomioidaan sekä opiskelijan että yhteistyöyrityksen osaamisen kehittämistarpeet.
Koulutuksen lähipäivät ovat Helsingissä. Opetusta on yleensä kahden päivän jaksoissa noin kaksi kertaa kuukaudessa koko ohjelman ajan. Lisäksi on ohjattua, itsenäistä opiskelua. Pääosan koulutuksesta osallistujat työskentelevät yhteistyöyrityksessä. Lisäksi ohjelmaan kuuluu opintomatka pandemiatilanteen niin salliessa.
Ohjelma kestää yhteensä 120 päivää, jotka jakaantuvat seuraavasti:
Lisätietoa palveluista muutostilanteissa
Kaikki avoimet työvoimakoulutukset Aalto PRO:ssa F.E.C.-tietopaketti yrityksille
Uudistuminen ja kasvu Sopeuttaminen RekryKoulutus MuutosKoulutus TäsmäKoulutus